Sănătate

7 reguli importante de futsal pe care trebuie să le înveți înainte de a juca

Jocurile cu mingea de futsal sunt foarte populare și nu sunt mai puțin competitive cu fotbalul. Pe lângă faptul că poate fi jucat cu mai puțini oameni și un teren mai mic decât „fratele” său, regulile futsalului nu sunt nici prea complicate pentru majoritatea oamenilor obișnuiți. Futsal este un sport care se joacă în echipă, mai exact 2 echipe cu câte 5 jucători (inclusiv portari) în fiecare echipă. Deși arată ca o minge de fotbal în miniatură, mingea folosită la futsal este mai mică și mai tare decât mingea folosită într-o minge de teren mare. Una dintre cele mai diferite reguli ale futsalului față de fotbal este că nu există un sistem de offside. În plus, futsalul nu recunoaște termenul de aruncare, deoarece o minge de futsal care părăsește terenul trebuie reintrodusă lovind-o pe linia terenului, apoi lovind-o cu piciorul unui coechipier.

Reguli de futsal recunoscute la nivel internațional

Hainele de futsal și pantofii de futsal nu sunt cele mai importante lucruri pe care trebuie să le pregătiți atunci când doriți să practicați acest sport într-un eveniment oficial. Trebuie să înțelegeți regulile Legile Jocului de Futsal 2020 elaborate de FIFA, inclusiv:

1. Minge de futsal

Mingile de futsal au specificatii proprii.Mingile de futsal sunt din piele, de forma rotunda, si au un diametru de 62-64 cm. În meciurile oficiale, FIFA reglementează și greutatea mingii de futsal în jur de 400-440 de grame și are o putere de rebound de 50-65 cm.

2. Înlocuire

Spre deosebire de fotbal, înlocuirile din regulamentele de futsal nu trebuie să aștepte aprobarea arbitrului. Cu alte cuvinte, jucătorii de la marginea liniei pot intra direct pe teren în timpul jocului, atâta timp cât jucătorul înlocuit a părăsit terenul primul. Numărul de înlocuiri nu este limitat. Cu toate acestea, în competițiile FIFA (de exemplu, Cupa Mondială de Futsal) sau în Federațiile Regionale (de exemplu, AFC pentru Asia și UEFA pentru Europa), înlocuirile sunt de obicei limitate la maximum 9 înlocuiri pe meci. Această regulă nu se aplică dacă pe teren există un jucător care dorește să fie portar pe rând. În acest caz, jucătorul trebuie să anunțe arbitrul în prealabil și înlocuirile pot fi făcute numai în timpul pauzei (de exemplu, când mingea iese afară sau are loc o lovitură de la poartă). Dacă un jucător nu respectă regulamentul de futsal privind înlocuirea jucătorilor, arbitrul are dreptul de a sancționa. Sancțiunea poate fi sub forma unui avertisment sau expulzare directă a jucătorului din teren.

3. Durata meciului

Meciurile de futsal se joacă timp de 2 x 20 de minute. Inseamna, temporizator va fi oprit când mingea iese (fie în afara terenului, fie când are loc o lovitură) și va fi reactivat numai după ce mingea s-a întors pe teren. [[Articol similar]]

4. Pauză

În futsal, termenul time-out este cunoscut și ca în baschet. Fiecare echipă are o cotă pauză 1 dată pe repriză cu un time-out de 1 minut. Dacă echipa nu întreabă pauză în primul tur, apoi cota nu se va acumula în turul al doilea. Între timp, dacă meciul merge în runda suplimentară, atunci pauză Nu se aplică.

5. Scop începe

În regulile de futsal, jucătorii pot lovi imediat mingea începe spre scop. Dacă intră în poartă, lovitura va fi considerată un gol valid. Între timp, dacă este împins de portar, va avea ca rezultat imediat o lovitură de colț.

6. Lovitură liberă

Loviturile libere pot fi executate în interiorul careului de pedeapsă.La fel ca în fotbal, loviturile libere apar atunci când există un fault la un anumit moment. Diferența este că, în regulamentul de futsal, loviturile libere pot apărea și în careul de pedeapsă, și anume sub formă de lovituri libere directe sau indirecte. Lovitura liberă directă înseamnă că poate fi lovită direct în poartă și dacă golul va fi considerat automat valabil. Între timp, o lovitură liberă indirectă înseamnă că va fi considerată un gol valabil doar dacă lovește un membru al corpului altui jucător (atât adversarii, cât și colegii de echipă). O lovitură liberă în afara suprafeței de pedeapsă trebuie executată în mai puțin de 4 secunde. În caz contrar, arbitrul va considera că este un fault, astfel încât mingea va fi predată echipei adverse.

7. Lovitură de pedeapsă

O lovitură de pedeapsă este acordată de către arbitru atunci când este comis un fault în suprafața de pedeapsă (inclusiv în timpul unei lovituri libere) sau când este comis un fault grav în afara suprafeței de pedeapsă. Golurile create din careul de pedeapsă sunt întotdeauna considerate valide de către arbitru.